Vljudno vas vabim na predavanje z naslovom »Po kateri poti naj Slovenija ohranja mir?«. Pripravil ga je naš član, dr. Ivan Lah. Predavanje bo potekalo v petek, 31. januarja, ob 18. uri, v predavalnici 3 (III. nadstropje) Fakultete za tehnologijo polimerov, Ozare 19, v Slovenj Gradcu. Po predavanju se boste lahko z vprašanji in komentarji odzvali na predstavljeno problematiko. Vljudno vabljeni.
Današnji svet ponovno drvi v oboroževalno tekmo; z nedavnim sklepom (2019) zveze NATO o povečevanju vojaških izdatkov je v to nehote prisiljena tudi Slovenija. Takšen trend vodi v nove vojne. Pravzaprav je proti svoji volji tudi Slovenija kot članica NATO-a že potegnjena v vojno, kajti ena od članic te vojaško-politične zveze svojevoljno in neodgovorno izvaja poboj vidnejših oseb po tujih ozemljih. Zapis predavanja se loteva razmišljanja s pobudo, da SG z legitimacijo mesta Glasnika miru in s podporo izobraženstva Društva KAZU stori ustrezen korak za postopno umikanje Slovenije iz vojaške zveze NATO in poskuša pridobiti mednaroden status države z aktivno nevtralnostjo. Za orientacijo je omenjen časovni horizont tja do leta 2050. Kot nujen predpogoj za ta premik se naj slovenska poklicna vojska postopno preobrazi v kombinirano naborniško-poklicno, ker je slednja ob enakih obrambnih učinkih cenejša. Za utemeljevanje takih ugotovitev so navedene kvantitativne metode z računalniško simulacijo izidov, kamor je vpeto nekaj inženirskega razmišljanja in matematičnih pripomočkov. Upravičenost in korektnost tega pristopa je lahko strokovni izziv za tehnične strokovnjake ter matematike? Izidi grafičnih prikazov računalniških simulacij utegnejo biti zanimivi in poučni vsakomur, zlasti zboru aktivnih ter rezervnih oficirjev.
V Sloveniji doslej tovrstne analitične kvantitativne metode niso širše znane, pravzaprav sploh še niso bile uporabljane. Zato so lahko izidi zanimivi vsem vedam in strokam. Zaradi multidisciplinarnosti je izrazje dovolj posplošeno in razumljivo le z malce miselne prizadevnosti. Vojna je vedno mogoča, mir nikoli ni povsem zagotovljen, samoobramba je nujna in upravičena, vprašanje je, katera pot za ohranjanje miru je optimalna? Pričujoča pobuda podaja eno od možnih poti.Pobuda sloni na narodni zavednosti, krepi državotvornost, ni odvisna niti od strankarske pripadnosti niti od verskih čustev niti od ideoloških nazorov. S strokovno in znanstveno podporo izobraženstva koroških občin lahko z zgledom deluje združujoče za vso državo.
|