Društvo Koroška akademija znanosti in umetnosti (KAZU) organizira predavanje svojega člana v sodelovanju s FTPO, Ozare 19, SLovenj Gradec.
dr. Bojan Borstnet: »Ali nas umetna inteligenca lahko premaga: po poteh etičnega vrednotenja« | januar 2024 (FTPO, Ozare 19, Slovenj Gradec)
- Predstavitev predavatelja: Dr. Bojan Borstner je redni profesor filozofije na Oddelku za filozofijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Njegova glavna raziskovalna področja so: ontologija, družbena ontologija, filozofija znanosti in filozofija zdravstvene nege. Je predsednik DAF-a (Društva za analitično filozofijo in filozofijo znanosti) in bivši predsednik SFD (Slovensko filozofsko društvo) in sourednik revije Acta Analytica. Je avtor dveh knjig: Problemi realizma 1995 in Virtual Teacher (z B. Aberškom in J. Bregantom) 2014 ter več kot sto člankov in krajših zapisov s področja filozofije. Uredil je šest knjig: Consciousness at the Crossroad of Philosophy and Cognitive Science 1995, Handbook of Phenomenology and Cognitive Science 1996, Historicizing Religion: Critical Approaches to Contemporary Concerns 2010, Thought Experiments Between Nature and Society 2017, Od jezika k filozofiji in nazaj 2018 in Sodobne perspektive družbe: Umetna inteligenca na stičišču znanosti 2022.
- Vsebina predavanja: Namen predavanja je odpreti obzorje splošni etičnih težav, s katerimi se sooča teorija umetne inteligence. Pogosto se v tem okvirju pojavlja podmena, da gre bolj za znanstveno fantastiko kot za pravo znanstveno delovanje in je zato razprava o etiki razvite umetne intelligence brez smisla. Zato bo v prvem delu najprej opredeljena pojmovna struktura, s katero lahko zajamemo različne vrste umetne inteligence in nato predstavljen kratek argument za to, da je smiselno ukvarjati se z etiko umetne intelligence, ki bo zelo verjetno kmalu postala podobna (morda enaka, morda boljša?) človeški. V nadaljevanju bodo razdelani etični problemi, ki vključuje vprašanja algoritemske diskriminacije ter pomena nižjih umetnih inteligenc (npr. samovozeča vozila). Nato bodo analizirani etični vidiki nadaljnjega razvoja umetne inteligence do človeku podobne inteligence in superinteligence. V tej analizi bo v ospredju vprašanje razdelave možnih rešitev za obravnavane dileme in njihovih ozadij v posameznih etičnih teorijah.
Dogodek je organiziran za vse, ki bi jih tematika utegnila zanimati.
Vabljeni.
|